Bilimsel Program


  • » 1. Gün 8 KASIM 2017 Çarşamba

      Salon A
    13:30 - 14:00 Açılış Töreni
    14:00 - 15:00 Konferans
      Klinik mikrobiyolojide bir yıl nasıl geçti?
    Oturum Başkanı: Yurdanur Akgün
    Konuşmacı: Arzu Sayıner
    15:00 - 15:30
    Kahve Molası
    15:30 - 17:00 Panel

    TTMYK faaliyetleri ve güncel uygulamalar: Neredeyiz, nasıl ilerlemeliyiz?
    Oturum Başkanı: Selda Erensoy, Çiğdem Kayacan

    Eğiticilerin eğitimi projesi
    Melek Demir


    Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı oluyorum
    Mehmet Soylu

    KLİMUD Bahar Okulunun ardından
    Aynur Eren Topkaya, Fatih Dinç

    KLİMUD Yeterlik Belgesi alıyorum
    Aydın Karaarslan, Bayhan Bektöre
    17:00 - 18:00 Konferans
    Oturum Başkanı: Burçin Şener

    Yayın Etiği
    Konuşmacı: Haydar Demirel
    18.30 - 19:30 AÇILIŞ KOKTEYLİ
  • » 2. Gün 9 KASIM 2017 Perşembe

      Salon A Salon B
    08:30 - 10:30 GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL


    Teknolojinin klinik mikrobiyoloji laboratuvarına getirdikleri/götürdükleri
    Oturum Başkanı: Alpaslan Alp, Meral Gültekin

    Bakteriyoloji laboratuvarında yeni teknolojiler
    Z.Ceren Karahan

    Moleküler testlerde yeni teknolojilerin kullanımı
    Alpaslan Alp

    Hasta başı testlerin tanı algoritmalarına etkileri
    Ebru Evren

    Endüstri ne diyor?



    BECKMAN COULTER katkılarıyla
     
    10:30 - 11:00
    Kahve Molası
    11:00 - 12:00 UZMANIYLA TARTIŞALIM
    Yapıyorum Ama Doğru mu Yapıyorum? : ADT Raporlama

    Oturum Başkanı: Zeynep Gülay, Şöhret Aydemir

    Panelistler:Özlem Doğan, Yeşim Beşli, Nisel Yılmaz

    KLİMUD ADSİ ÇG ve TMC ADTS  ÇG işbirliğiyle
    UZMANIYLA TARTIŞALIM

    "HBV, HCV ve HIV testlerinde sorunlu sonuçlar: Yorumlu raporlama çözüm olabilir mi?"
    Oturum Başkanı: Dilek Çolak, Bedia Mert Dinç

    HBV, HCV ve HIV olgularında tanı ve tedavide sorunlu olgular

    Panelistler: Dilek Çolak, Gülden Çelik, Gözde Öngüt

    Klinik Viroloji ÇG işbirliğiyle
    12:00 - 13:00 HEP BİRLİKTE POSTERLERİ TARTIŞIYORUZ
    Feriha Çilli,  Betigül Öngen
    13:00 - 14:00
    Öğle Yemeği
    14:00 - 15:30 YENİ KAVRAMLAR
    PANEL


    Hasta odaklı aağlık hizmetleri sunumunda tıbbi mikrobiyoloji uzmanlığı
    Oturum Başkanı: Selçuk Kılıç, Banu Bayraktar

    Panelistler: Selçuk Kılıç, Banu Bayraktar, Selin Nar Ötgün

    Bu oturumda "Hasta odaklı sağlık hizmetleri sunumu" ile ilgili saha uygulamaları; "Antimikrobiyal direncin azaltılması" ve "Maliyet etkinlik çalışmaları" kapsamında ele alınacak olup, oturum katılımcılar ile birlikte interaktif bir şekilde yürütülecektir.

    GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL


    Mikolojide yeniliklerin makalelerle tartışılması
    Oturum Başkanı: Beyza Ener, Sevtap Arıkan Akdağlı

    Tanıda yeni makaleler
    Dolunay Gülmez

    Dirençte yeni makaleler
    Gülşah Ece Özmerdiven

    Endüstri bu konuda ne diyor?


    ALA Medikal katkılarıyla
    Tıbbi Mikoloji ÇG işbirliğiyle
    15:30 - 16:00
    Kahve Molası
    16:00 - 17:30 MİNİ PANEL
    STOP SEPSİS


    Oturum Başkanı: Mehmet Uyar, Onur Karatuna     

    Türkiye'nin CAESAR ağında ilk dört yılı: Ulusal sürveyans verilerinin direnç yüzdeleri ötesinde analizi:
    Onur Karatuna

    Antibiotic resistance, microbiology and infection: Do we have to change our approach fundamentally?”
    Michael Meisner

    Sepsisin klinik yönetimi
    Mehmet Uyar


    Türk Yoğun Bakım Derneği işbirliğiyle


    bioMerieux/Brahms Thermofisher katkılarıyla
     

    YENİ KAVRAMLAR
    PANEL


    Kayıtlı mikrobiyolojik verilerden kanıtların üretilmesi
    Oturum Başkanı: Mehmet Ali Öktem, Hakan Abacıoğlu

    Veri madenciliği
    Efe Serkan Boz

    Kayıtlı hastane verilerinin analizinde MedicReS iyi biyoistatistik uygulamaları
    E. Arzu Kanık

    Ne zaman, nerede, ne kadar biyoinformatik?
    Doruk Engin
    17:30 - 18:30 UZMANIYLA TARTIŞALIM
    "MAKALEM KABUL OLMUYOR!!!!"

    Oturum Başkanı: Sevtap Arıkan Akdağlı
    Panelist: Gülşen Hazırolan
    TTMYK Seçimsiz Genel Kurulu
    18:30 - 19:30 ÇALIŞMA GRUPLARI TOPLANTILARI
  • » 3. Gün 10 KASIM 2017 Cuma (ATATÜRK'Ü ANIYORUZ)

      Salon A Salon B
    09:00 - 09:30 ATATÜRK'Ü ANMA
    09:30 - 10:30 MİNİ PANEL

    Tanısı güç mikroorganizmaların tanımlanmasında MALDI-TOF
    Oturum Başkanı: Barış Otlu, Mehmet Baysallar

    Anaeropların tanımlanmasında MALDI-TOF
    Nurver Ülger

    Mikobakterilerin tanımlanmasında MALDI-TOF
    Işın Akyar

    MALDI-TOF MS’in yüksek riskli klonların ve hipervirülan suşların tespitinde kullanımı
    Elif Aktaş

    MİNİ PANEL

    İmmünolojik tanı testlerinin akılcı kullanımı

    Oturum Başkanı: Neriman Aydın

    Otoimmün hastalıkların laboratuvar tanısında yeni teknoloji geleneksel yöntemlere karşı
    Esvet Mutlu

    Tanı algoritmalarının kullanılmasında tıbbi mikrobiyoloji uzmanı
    Nilgün Kaşifoğlu

    Endüstri Ne Diyor?


    Peramed katkılarıyla
    Temel İmmünoloj ÇG işbirliğiyle

    10:30 - 11:00
    Kahve Molası
    11:00 - 12:00 HEP BİRLİKTE POSTERLERİ TARTIŞIYORUZ
    Oturum Başkanı :  Nilay Çöplü, Uğur Arslan 
    12:00 - 13:00 UYDU SEMPOZYUM

    Anti-HIV testlerinin serokonversiyon duyarlılıkları ve değerlendirilmesi

    Oturum Başkanı: Burçin Şener

    HIV Combi/Combo testlerinde serokonversiyon hassasiyeti : 4. jenerasyon HIV testlerinde hamile ve yenidoğan populasyonlarında test ve doğrulama süreçleri, algoritmalar, yerel klavuzlar ışığında güncel uygulamalar
    Gülden Çelik


    ROCHE katkılarıyla

    13:00 - 14:00
    Öğle Yemeği
    14:00 - 15:30 GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL


    Sendromik tanıda mikrobiyolojik yaklaşım: SSS enfeksiyonu tanısı
    Oturum Başkanı: Berrin Esen, Alpay Azap

    Sendrom/etken/tanı: Olgular eşliğinde Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarından beklentiler
    Alpay Azap

    NAT panelleri yorumlama ve raporlama
    Ayşın Zeytinoğlu

    SSS Enfeksiyonlarının tanısında seroloji
    Neşe Kaklıkkaya

    Klinik Viroloji ÇG, Temel İmmünoloji ÇG ve KLİMİK derneği işbirliğiyle


    Euroimmun katkılarıyla

    GÜNCELLEME OTURUMLARI
    BİRLİKTE TARTIŞALIM
    MSÜ UYGULAMALARI

    Moderatörler: Faruk Aydın, Cumhur Özkuyumcu

    Merkezi sterilizasyon ünitesinde sorumlu mikrobiyolog olmak! Ne biliyoruz? Ne bilmeliyiz?
    Panel Şekli; Yuvarlak Masa-Açık Oturum

    Tartışmacılar
    Füsun Cömert
    Murat Aral
    Gönül Aslan 
    Gönül Aksu

    Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon ÇG işbirliğiyle

    15:30 - 16:00
    Kahve Molası
    16:00 - 18:00

    ÇALIŞTAY

    Sahada sorun var-2

    Moderatörler: Yüce Ayhan, Ahmet Pınar, Aynur Eren Topkaya

    Panelistler: Rukiye Berkem, Gül Erdem, Ceren Karahan, Gülşen Hazırolan, Işın Akyar, Özlem Altay


    İnsan Gücü ÇG işbirliğiyle

    UYGULAMADA YENİLİKLER
    PANEL

    Parazitoloji ve mikolojide hızlı/hasta başı testler: 5N 1K?

    Oturum Başkanı: Emel Tümbay, Metin Korkmaz

    Parazit enfeksiyonlarında hızlı/hasta başı testler
    Fadile Zeyrek

    Mantar enfeksiyonlarının hızlı tanısı ve direnç tarama testleri
    Ayşe Kalkancı

    Tıbbi Parazitoloji ÇG ve Tıbbi Mikoloji ÇG işbirliğiyle
    18:00 - 20:00 GENEL KURUL
      SOSYAL PROGRAM: MİKROBİYOLOJİ’DEN SESLER
  • » 4. Gün 11 KASIM 2017 Cumartesi

      Salon A Salon B
    08:30 - 10:00

    GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL


    Kan kültürü uygulamalarında neredeyiz?
    Oturum Başkanları: Gülşen Hasçelik, Aynur Eren Topkaya 

    Doğru kan kültürü uygulamaları için yeni bir eğitim modeli olarak “Kontrol Listeleri”
    İpek Mumcuoğlu

    Kan kültürü uygulamalarında neredeyiz?
    Ayşegül Gözalan

    Kan kültürlerinde kalite indikatörlerini kullanıyor muyuz?
    Ayşe Esra Karakoç

    Kan kültürlerini nasıl değerlendirelim? Rehber eşliğinde
    Banu Sancak

    UYGULAMADA YENİLİKLER
    PANEL


    Antiviral yönetiminde laboratuvar uygulamaları
    Oturum Başkanı: Serhat Ünal, Kenan Midilli

    YND ve ülkemizde yeni anti-retrovirallerin kullanımı ışığı altında HIV direnç ve epidemiyolojisi
    Rüçhan Sertöz

    Antiviral direnç testleri: Hizmet alımı öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalarla birlikte kalitenin denetlenmesi, sonuçların yorumlanması
    Mert Kuşkucu

    Abakavir aşırı duyarlılık riskinin araştırılmasında HLA-B*57:01 testini nasıl kullanıyoruz?
    Tülin Demir


    GSK ve Genera katkılarıyla
    10:00 - 10:30
    Kahve Molası
    10:30 - 11:30 HEP BİRLİKTE POSTERLERİ TARTIŞIYORUZ
    Oturum Başkanı: Alper Akçalı, Ayşe Kalkancı, Metin Korkmaz
    11:30 - 12:30 UYDU SEMPOZYUM 
    Sysmex 

    Oturum Başkanı: Sebahat Aksaray

    UF Sistemlerin Kullanımı ile Ampirik Antibiyotik Tedavinin Doğru Yönetimi / Gereksiz Antibiyotik Kullanımı ve Maliyetin Azaltılması
    Şölen Daltaban Dinçer

    Kan Harici Steril Vücut Sıvılarında UF 1000i'nin Etkinliğinin Belirlenmesi
    Ebru Evren
    12:30 - 13:30 
    Öğle Yemeği
    13:30 - 15:00

    GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL


    Olgularla güncel direnç mekanizmaları; saptama ve raporlama
    Oturum Başkanı: Deniz Gür, Ufuk Hasdemir

    Panelistler: Dilara Öğünç, Pınar Çıragil, Özlem Azap

    Bu oturumda ; antibiyotik direnç tarama testlerinin kullanımı, EUCAST ile uyumu, MİK testlerinin kullanım endikasyonları, antibiyogram sonuçlarının raporlanmasında tartışmalı konular, klinik durum/raporlama seçenekleri ile ilgili güncel bilgiler, olgular eşliğinde tartışılacaktır.

    TMC ADTS ÇG ve KLİMUD ADSİ ÇG işbirliğiyle


    bioMerieux katkılarıyla

    GÜNCELLEME OTURUMU
    PANEL

    Parazitolojide yeniliklerin makalelerle tartışılması


    Oturum Başkanı: Fadile Yıldız Zeyrek, Sibel Ergüven

    Tanıda yeni makaleler
    Fahriye Ekşi

    Dirençte yeni makaleler
    Hatice Ertabaklar

    Tıbbi Parazitoloji ÇG işbirliğiyle

    15:00 - 15:30
    Kahve Molası
    15.30 - 16:30 UYDU SEMPOZYUM
    HEMAKİM A.Ş
    16:30 - 18:00 SÖZLÜ SUNUMLAR 1
    Oturum Başkanı: Tekin Karslıgil, Nezahat Akpolat
    SÖZLÜ SUNUMLAR 2
    Oturum Başkanı: Tercan Us, Tanıl Kocagöz
  • » 5. Gün 12 KASIM 2017 Pazar

      Salon A Salon B
    08:30 - 10:00 UYGULAMADA YENİLİKLER:
    PANEL
    "KALİTE SİZSİNİZ!!!!"

    Oturum Başkanı: Nuran Esen, Aydan Özkütük

    Mikrobiyoloji laboratuvarlarında süreçlerin iyileştirilmesi, denetim ve kalite göstergeleri: Bildiklerimiz, bilmediklerimiz, bildiğimizi sandıklarımız!!!

    Panelistler: Aydan Özkütük, Nuran Esen, Özgür Appak

    Laboratuvar Uygulamalarında Kalite ve Akreditasyon ÇG işbirliğiyle


    PANEL
    Antimikrobiyal  yönetim gemisi: Batıracak mıyız? Yüzdürecek miyiz ?

    Oturum Başkanı: Güner Söyletir, Hande Arslan

    Antibiyotik yönetim gemisinin vazgeçilmezleri
    Güner Söyletir

    Antibiyotik yönetim gemisinin rotada tutulması: Klinik Mikrobiyoloji uzmanı
    Melda Özdamar

    Gemiyi nasıl yüzdürelim?
    Canan Külah, Hande Arslan

    KLİMUD ADSİ ÇG, TMC ADTS ÇG ve
    HİDER işbirliğiyle

    10:00 - 10:30
    Kahve Molası
    10:30 - 11:30 MİNİ PANEL

    Laboratuvar Güvenliğinde Neredeyiz?
    Oturum Başkanı:
    Melek Demir, Ekrem Yaşar

    Tehlikeler, riskler ve çalışan güvenliği
    Yavuz Doğan 

    Laboratuvar güvenliği anket çalışması sonuçlarının paylaşılması
    Cemile Sönmez

    Bölge toplantıları deneyimi ve verilerinin paylaşılması
    Orçun Zorbozan

    Laboratuvar Güvenliği ÇG işbirliğiyle
    UZMANIYLA TARTIŞALIM

    Yapıyorum ama doğru mu yapıyorum?: Yara ve protez enfeksiyonları

    Oturum Başkanı: Duygu Fındık, Mustafa Özyurt

    Kronik yara enfeksiyonlarının tanısı
    Mustafa Özyurt

    Prostetik materyal ile ilişki enfeksiyonların tanısı
    Oral Öncül
    11:30 - 12:30 MİNİ PANEL

    Tanısal mikrobiyoloji ve disbiyozis

    Oturum Başkanı: Meltem Yalınay, Pınar Zarakolu Köşker

    Disbiyozis ve bağırsak mikrobiyotası analiz algoritması
    Meltem Yalınay

    Bağırsak mikrobiyotası ve metagenomik yaklaşım
    Ceren Özkul

    Sağlık ve hastalıkta vajen mikrobiyotası
    Pınar Zarakolu Köşker

    Vajinal disbiyozis
    Yakut Akyön Yılmaz

    Tanısal Moleküler Mikrobiyoloji ve CYBE ÇG işbirliğiyle
    Anabilim Dallarını Tanıyoruz

    Oturum Başkanı: Salih Türkoğlu

    Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
    Fetiye Kolaylı

    Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
    Fatih KÖKSAL


    12:30 - 13:30  KAPANIŞ
     




  LookUs & Online Makale